loading

Posted

on wrzesień 30 th, 2021
by Marcin Goetz

Relacja z wydarzenia Janowickie opowieści

W minioną niedzielę odbyły się Janowickie Opowieści w Zielonej Dolinie – wydarzenie podsumowujące projekt pod nazwą „Mapy pamięci, pamięć na mapach”, dofinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności za pomocą Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Podczas wydarzenia mieszkańcy przynosili archiwalne prywatne zdjęcia, które na miejscu były skanowane dla potrzeb projektu, nawiązano również wiele kontaktów do mieszkańców gminy, którzy zadeklarowali podzielenie się swoimi opowieściami i historiami, zdjęciami oraz innymi materiałami pokazującymi życie gminy od 1945 roku, po zakończeniu II Wojny Światowej. W trakcie imprezy udało się zebrać i zeskanować zaskakująco dużo zdjęć, odbyła się również prezentacja dotychczas zebranych materiałów archiwalnych.
Impreza miała na celu możliwość spotkania się mieszkańców gminy, po długiej izolacji, w tym trudnym dla wszystkich czasie. Wspólnie spędzony czas umilały liczne warsztaty edukacyjne, między innymi: warsztaty tworzenia piernikowych historii i tworzenia piernikowych mydełek, a także pokaz Klubu Karate Shotokan, czy straży pożarnej. Na zakończenie odbyło się przedstawienie „Kuchnia Pana Lulka” w wykonaniu Cichego Teatru. W niedzielne popołudnie dopisała zarówno piękna pogoda, jak i uśmiechy na twarzach uczestników. W dobrej atmosferze można było spędzić czas ze znajomymi i rodziną oraz skosztować pysznych wypieków, przygotowanych przez sołectwa.
Organizatorem wydarzenia było Partnerstwo PAFW Janowice Wielkie, partnerami: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór, Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości, Stowarzyszenie Faktor, Fundacja Przystanek Dobrych Myśli, Sołectwo Trzcińsko, Sołectwo Janowice Wielkie, Sołectwo Radomierz, Sołectwo Komarno oraz Gmina Janowice Wielkie.

Więcej tutaj: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=379092753883014&id=112003223925303